Undervisning afmystificerede mission på gaden

På gaden i Rønne
Omkring 30 kom forbi de 7 lmu'ere, som var taget på gaden en fredag aften i maj (Foto: Torben Østermark).

Torben Østermark delte ud af sin erfaring og gav unge bornholmere undervisning i, hvordan man kan gribe gadeevangelisation an. Efterfølgende gik lmu'erne på gaden i Rønne.

30/05/2025 / Morten Holgård Tychsen mht@dlm.dk

Tidligere på måneden havde lmu’erne i Rønne på Bornholm besøg af Torben Østermark fra OAC Danmark, som blandt andet arbejder med gadeevangelisation. 

”Der er tradition for årlige tema-dage, som normalt har bibelske emner. Sidste år havde de unge imidlertid efterspurgt undervisning om evangelisation på gaden,” fortæller Anders Solgaard, som er LMU-sekretær på Bornholm,

De mødtes fredag den 16. maj sidst på eftermiddagen, hvor Torben underviste de 7-8 lmu’ere, som var mødt op, hvoraf nogle aldrig før havde deltaget i gademission.

Fokus i undervisningen var på, hvordan man fortæller evangeliet til andre på en kort og præcis måde, og på hvordan man håndtere forskellige ting for eksempel vanskelige spørgsmål eller negative reaktioner.

’Hvad sker der efter døden?’

Efter at have spist sammen, skulle de på gaden i Rønne og få praktisk erfaring med evangelisation. 

Flere af samtalerne tog udgangspunkt i spørgsmålet: ’Hvad tror du, der sker efter døden?’, som de forbipasserende blev opfordret til at besvare.

Anders Solgaard vurderer, at cirka 30 i løbet af aftenen kom forbi og snakkede i det område, hvor lmu’erne og Torben stod med kaffe og kage. ”Nogle af samtalerne varede op mod en time,” fortæller han. 

God hjælp fra DUF

”Nu spørger vi os selv, om ikke det er noget, vi skal gøre igen, og om vi skal forsætte med gademission regelmæssigt,” siger LMU-sekretæren. 

"Det var rigtig godt at have besøg af Torben,” siger han videre. ”De unge, som var med, fik afmystificeret, hvad gadeevangelisation er."

"Vi fik tilmed god hjælp af DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd – som finansierede det meste af arrangementet. Den mulighed vil jeg gerne minde andre LMU’er om, så det økonomiske ikke bliver det, der står i vejen.” 

Tilføj kommentar
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.