Børnefamilierne nød en hel uges bibelcamping

Trods varsel om ”historisk” dårligt vejr var pladsen næsten fuldt booket, da Haderslev Næs Bibelcamping inviterede til Ung Familieuge.
Der var ikke mange tomme pladser til overs, da børnefamilierne indtog Haderslev Næs Bibelcamping i uge 30.
Flere havde været med tidligere, mens nogle få i år var med for første gang til at fylde pladsen op.
Til fællesspisning om onsdagen var der mere end 560, der spiste med. Det nærmer sig vist en rekord.
Vådt vejr og impro-teater
Først på ugen varslede DMI ”meget farlig vejr”, da et stort regnvejr drev ind over landet.
Bibelcampisterne slap dog billigt, for det blev ikke mere faretruende end nogle våde fortelte og et par halvstore vandpytter.
Den uophørlige regn satte dog en sjaskvåd dæmper på udendørsaktiviteterne. Heldigvis blev der inviteret til hatte-teater i mødesalen, hvor børnene selv fik lov at spille med i improviserede teaterstykker.
Sjovt at være barn i uge 30
Der er altid sat mange resurser af til at gøre det til en skøn uge for de mange børn, som er der. En spritny maskot, Næssie, blev introduceret i år – og hver dag fulgte den børnene til børnemøde.
Sangen og musikken var også i højsædet i teltet, hvor de fire til otte-årige mødtes hver formiddag til børnemøde. Langvejsfra kunne man høre børnene give den hele armen.
Til familiemødet om onsdagen fik de voksne også glæde af de sange, som børnene havde øvet sig på.
Traditionen tro var der i løbet af ugen også ”farmer games” med forskellige udfordringer og konkurrencer, som blev udkæmpet i hold: blandt andet ”traktortræk”, trillebørsløb og støvlekast.
De to hold, som havde præsteret bedst, mødtes til sidst ansigt til ansigt i en omgang tovtrækning, for at finde den endelige vinder.
Efeserbrevet til formiddagskaffen
Noa og Nicoline, som er LM’s udsendte medarbejdere i Mellemøsten lagde vejen forbi og stod blandt andet for et juniormøde.
Ligeledes holdt missionærerne, Simon og Helle et seminar om deres arbejde i Cambodja, om den særlige kultur, de er blevet en del af og om den åndelige virkelighed, de erfarer.
Til formiddagsmøderne underviste LMH-lærer Christian Maymann ud fra Efeserbrevets frigørende, men også forpligtende budskaber:
”Det som først siges om Jesus – at han blev oprejst og sidder i himlen – det siger Paulus nu om dig, der tror på ham; du er oprejst sammen med Kristus og sat i himlen sammen med ham.”
”Når jeg synes en anden kristen er en idiot, kan jeg sige til mig selv: ham eller hende skal jeg tilbringe evigheden med.”
”Gud glemmer vores synd – og han tager ikke back-up.”