LMU’ere får t-shirts med Jesus-print
Et nyt tøjmærke: Jesus-fan blev lanceret på Ung Uge. For Sara, der har designet tøjet, er det vigtigt, at det er med til at ære Gud
På Ung Uge på Virksund Bibelcamping blev der lanceret to t-shirts og en hat med ordene Jesus-fan, Team Heaven, Soon he’ll come og forskellige bibelvers på.
23-årige Sara Wraae Pedersen, der står bag det nye tøj, tror, at det kan være en god indgangsvinkel til at få spredt Jesu navn ud på gader og stræder.
”Alle kristne er kaldet til at vidne om Jesus, men for nogen kan være virkelig svært og grænseoverskridende,” siger hun.
”Men jeg tror, Gud fryder sig, når vi gør, hvad vi er kaldet til, og jeg vil gerne give en hjælpende hånd, og derfor fandt jeg på at lave tøjmærket Jesus-fan.”
Lancering til Ung Uge
”Jeg har ikke en designbaggrund, men havde brug for at bruge min skæve hjerne. Og så kom tanken hurtigt, om jeg mon kunne finde ud af at lave et stort design,” siger Sara.
Hun fandt frem til en mand, der laver merchandice for bands. De stoppede dog samarbejdet, inden de nåede at få noget produceret, men det gav Sara blod på tanden.
”Jeg fandt ud af, at de kan lade sig gøre, og når jeg var kommet så langt, ville jeg ikke bare give op,” siger hun.
T-shirtene blev udsolgt i flere størrelser
Så hørte Sara hørte om en kristen mand, der laver tøj, og googlede sig frem til hans mailadresse. Han ville gerne være med, og de satte sig det mål at have noget klar til Ung Uge på Virksund Bibelcamping.
Heldigvis tog de unge godt imod det, og t-shirtene blev udsolgt i flere størrelser.
”Det blev ikke mindre, da de hørte, vi laver det som en tjeneste for Jesus – ikke for at tjene penge på det, Og det er vigtigt for mig, at det er til ære for Gud.”

Se flere billeder på Instagram
