Projekt

Nybrudsarbejde i Cuzco

I tæt fællesskab med de lokale kristne bliver der arbejdet på at styrke ungdomsarbejdet og etablere forskellige bibelstudiegrupper rundt omkring i byen og en klub for børn og juniorer.

Støt

> Giv din støtte til nybrudsarbejdet i Peru.

Omkring årtusindeskiftet blev der startet en luthersk menighed op i den gamle inkahovedstad, Cuzco. I adskillige år kom over 20 mennesker fast til gudstjeneste om søndagen, men i år 2015 måtte menigheden lukke ned igen grundet forskellige interne udfordringer.

Imidlertid blev en lille gruppe unge ved med at samles til ungdomsmøder, og i 2021 blev menigheden startet op igen. Siden har der været et stille vækst.

Flere af menighedens tidligere medlemmer er kommet med igen, og andre søger fællesskabet - og Gud. Fra i 2021 at kunne sidde om et bord til kirkekaffen kniber det i dag med pladsen om tre borde.

LM forsøger at støtte op om den lille spinkle menighed ved at have placeret missionærer i Cuzco.

I tæt fællesskab med de lokale kristne arbejder de på at styrke det ungdomsarbejdet, etablere forskellige bibelstudiegrupper rundt omkring i byen og en klub for børn og juniorer.    

Da et af de største samfundsmæssige problemer er brudte familierelationer grundet vold, misbrug og utroskab, er håbet desuden at kunne knytte den fremtidige menighed til et familieprojekt med henblik på at være med til at forebygge, at familier går i stykker.

Foto: nlm.no

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.