Nyhedsarkiv

Mission er et vovestykke

Kan et tilbageblik give et klarere syn på fremtiden?

Se - eller gense - 100 års international mission i udvalgte billeder

Luthersk Mission har givet evangeliet videre i udlandet i hundrede år. Ved denne milepæl er det naturligt at spørge: Har det flyttet noget? Nytter det at bruge resurser på international mission?

Men måske er det bare spørgsmål fra en profitorienteret nutidsdansker, for hvem har egentlig ansvar for regnskabet, når det handler om evangeliets udbredelse?

Sådan lyder indledningen til det første kapitel i bogen: Fra tropehat til Ipad, som er udgivet i anledning af missionsjubilæet. Og den fortsætter sådan:

Mission er ikke et regnestykke, men et vovestykke
Ifølge tidligere generalsekretær i Luthersk Mission, Leif Rasmussen, kan man ikke beregne, om mission kan betale sig eller ej. Man kan ikke drive mission som en forretning.
...
Det har altid været LM's holdning, at også i tider med tilsyneladende frugtesløs udholdenhed, må man "blive på posten", for Helligånden kan skabe liv af døde dér, hvor mennesker ikke forventer det.

Samtidig anerkender Leif Rasmussen, at ledelsen har et ansvar for at forvalte resurserne fornuftigt og løbende vurdere, om og hvor engagementet eventuelt skal flyttes eller ophøre.

Så langt bogen - som anmeldes her

Verden forandrer sig, men Gud er den samme
LM's ledelse anno 2011 har vurderet, at der må skæres ned i engagementet på grund af de faldende gaveindtægter.

Der er allerede skåret i Tanzania og på forlagsarbejdet i Danmark. Og der er taget beslutninger om langsigtet udfasning af engagementet i Etiopen.

Det er ikke til at vide, hvad 2012 bringer for LM's missionsarbejde nationalt og internationalt, men missionshistorien viser, at nedgangstider ikke nødvendigvis behøver at føre til, at man fuldstændig skal lukke og slukke.

"For Helligånden kan skabe liv af døde dér, hvor mennesker ikke forventer det."

Læs temaartikler om LM's missionshistorie