Nyhedsarkiv
LM'ere kan godt holde sammen
Kirkeministerens lovforslag satte sit præg på frimenighedskonference.
Alle LM's frimenigheder på nær én var repræsenteret blandt de 60 deltagere på frimenighedskonference i Fredericia
"Den sidste uges begivenheder gør noget ved os. De har gjort noget ved mig. Noget, som jeg faktisk ikke kan overskue."
Sådan sagde national chef i LM Carsten Skovgaard-Holm med henvisning til regeringens markante udmelding om at ville indføre vielse af homoseksuelle i folkekirken.
Ordene faldt ved indledningen af LM's frimenighedskonference, der blev afholdt lørdag d. 26. november i Fredericia.
Ikke mindre end 60 engagerede mennesker var mødt op. Med en enkelt undtagelse var der repræsentanter fra samtlige LM-frimenigheder.
Folkelig isolation eller folkekirkelig kontaktflade
Carsten Skovgaard-Holm og frimenighedspræst Peter Rask, Silkeborg, holdt hver et lille oplæg om LM og frimenigheder, hvor de hver især pegede på nogle udfordringer.
Carsten Skovgaard-Holm, der selv er folkekirkemedlem, sagde i sit indlæg:
"Der står alt for meget åndeligt på spil til, at vi skal sætte sammenholdet i LM over styr på grund af struktur og organisation. Vi må bevare respekten og dialogen og ikke presse nogen ind i et bestemt spor. Vi kan holde sammen, hvis vi vil."
Carsten Skovgaard-Holm sagde, at frimenighederne har en risiko for en folkelig isolation, når man ikke har den folkekirkelige kontaktflade.
Peter Rask hævdede derimod, at folkelig isolation ikke har noget med menighedstype at gøre, men med de mennesker, der er der, og hvordan de tænker om mission i menigheden, og hvordan de agerer i forhold til omverdenen.
Nye frimenigheder under opsejling
I alt tre frimenigheder under opsejling var også repræsenteret på frimenighedskonferencen. Derudover var en håndfuld personer med for at få input til deres overvejelser om frimenighedsdannelse i eller uden for LM.
I en workshop om opstart af frimenighed understregede frimenighedskonsulent Birger Reuss Schmidt betydningen af besindighed, afklaring og god kommunikation i hele processen.
Omkring den overordnede afklaring betonede han, at man skal kunne svare på de tre spørgsmål: Hvorfor vil vi danne frimenighed? Hvad vil vi med frimenigheden? Og (hvor langt) er vi enige?
I 1998 blev de første to frimenigheder inden for LM dannet. Nu er der 15 LM-frimenigheder og tre nye er på vej.
Lagt på nettet d. 4. december 2011 af Ole Solgaard


Sandelig, sandelig siger jeg dig: ingen kan se Guds rige, hvis han ikke bliver født på ny.
Johannesevangeliet 3,3




Udgivelse af luthersk sangbog fejres.
9/5/2012 | Dina og Henrik Borch Jacobsen, Missionærer i Cambodja
Skriver nu mens indtrykket er frisk og pulsen er lidt oppe. For det var...
Hjemkundskab på khmer
9/5/2012 | Nicoline Haahr Kristensen, Volontør i Norge dernæst i Cambodja
Ingredienser: 6 khmerkvinder, amokkrydderi, bananblade, fisk og 3...
Det der bare ikke måtte ske, skete…
29/4/2012 | Birgitte Elmkvist Madsen, Missionær i Etiopien
Da jeg for et par dage siden var på vej op på fødeafdelingen mødte jeg en kvinde,...



Modtag nyheder fra LM direkte i din indbakke.


15/6/2012 - 16/6/2012 Landsstyrelsesmøde
24/6/2012 Indvielses- og udsendelsesfest
2/7/2012 - 6/7/2012 Tværkulturel Sommerlejr Jylland-1



Tro & Mission er Luthersk Missions avis, der skriver om LM's arbejde i Danmark og i udlandet.
> Læs mere










