Nyhedsarkiv

LMU blev fordoblet på weekendlejr

"Vi satsede på et program, der ville give en god lejr for os i LMU, men også kunne være et missionsprojekt," fortæller formanden

Et grand prix-løb på gokartbanen var en del af programmet på Lolland-Falsters LMU-lejr. Et grand prix-løb på gokartbanen var en del af programmet på Lolland-Falsters LMU-lejr.

Der kommer cirka 15 til møderne i LMU i Nykøbing Falster. Men der var dobbelt så mange deltagere, nemlig 32, på deres weekendlejr fra den 13.-15. november.

Formand Philip Månsson fortæller, at det ikke er nok med et flot program, når man inviterer. Langt de fleste af deltagerne "udefra" er kommet med gennem personlige kontakter.

Missionsprojekt

Juniorlejrene på Sildestrup-lejren på Falster er med i kommunens pjece over sommerferieaktiviteter. Derfor kommer 80-90 procent af deltagerne på lejrene fra ikke-kristen sammenhæng.

Når de bliver for gamle til juniorlejre, spørger flere af dem, om der er noget andet, de kan være med til i stedet for. Dem har lejrfolkene lavet en liste over, og den brugte LMU til at invitere ud fra.

"Vi har længe i LMU snakket om at gøre noget ved det, men aldrig fået det gjort. Men ved et lejrudvalgsmøde blev Kasper Brandt og jeg enige om, at det her ville vi gerne bruge penge på," siger Philip Månsson.

Derfor lavede de et program, hvor der indgik både bowling og grand prix-løb på en lejet gokartbane.

"Vi satsede på et program, der ville give en god lejr for os i LMU, men også kunne være et missionsprojekt," siger formanden.

"LMU i Nykøbing får et aktivitetstilskud af kommunen til lokalt foreningsarbejde. De penge kan og må vi ikke bruge til missionsprojekter i LMU på landsplan, men vi kan bruge dem til mission på den her måde."

Personlig kontakt

LMU sendte indbydelser med programmer ud til 15 fra lejrfolkenes liste fra 15 år og opefter, men ved tilmeldingsfristens udløb var der ingen tilmeldte ud over LMU'ere.

Bestyrelsen ringede derfor rundt til alle, de havde skrevet til, og det fik seks-syv af dem til at melde sig til. En stor håndfuld deltagere er andre personlige kontakter, og to er kommet med gennem en LMU lejr-gruppe på Facebook.

Blandede hold

"Det er en udfordring at lave en lejr, der både er for LMU'erne og for nogle, der er nye i den sammenhæng," siger Philip Månsson.

"Ikke mindst hvad angår bibeltimerne. Der skulle være noget både til os og til de nye."
Heldigvis havde de fleste af dem en vis bibelsk ballast. Tre lejre om året i en årrække giver altså noget, anfører han.

Op til lejren var der et informationsforløb i LMU, hvor bestyrelsen forklarede, hvad de forventede af LMU'erne. Det var deres LMU-lejr, men de skulle prøve at blande sig og inddrage de nye - og det var LMU'erne med på.

Deltagerne på lejren var delt op i grupper med både LMU'ere og gæster. De blev brugt til både snak om bibeltimerne og praktisk arbejde som opvask og madlavning. Holdene til gokart-løbet bestod også af både LMU'ere og gæster.

Både LMU'ere og de nye deltagere er kun kommet med positive kommentarer efter lejren. Philip Månsson siger, at flere også har tilkendegivet, at de gerne vil komme til LMU-møderne. Ved mødet onsdag efter lejren var tre nye med.

Kilde: Tro & Mission