Nyhedsarkiv
Et 12-tal med UG og kryds og slange
En stor lovsangskonference i England vakte begejstring hos deltagere fra LM og LMU
Love Divine - Guddommelig Kærlighed var temaet for weekenden
For tre uger siden rejste 25 personer fra LM og LMU på weekendtur til England. Formålet var dog ikke at hilse på Big Ben og de røde busser.
Formålet var derimod at deltage i en lovsangskonference i byen Eastbourne sammen med cirka 1.400 andre evangelikale kristne.
Konceptet bag konferencen hedder "Mission Worship" og var arrangeret af det kristne bog- og musikforlag Kingsway.
LM havde også en gruppe mennesker med til konferencen sidste år og havde besluttet at tage af sted igen i år, fordi det havde været så stor en inspirationskilde for det hjemlige arbejde. Og succesen blev gentaget.
"Weekenden var rigtig god! Alle de danske deltagere var meget begejstrede, og rigtig mange har givet udtryk for, at de dels lærte en masse teoretisk og praktisk om lovsang og dels fik et nyt møde med Gud," fortæller Lars Frederiksen, som er musiksekretær i LM og var arrangør af turen.
Et nyt møde med Gud
Weekenden indeholdt to forskellige elementer. Dels var der fire lange møder med masser af lovsang og prædiken, og dels var der cirka 40 seminarer med forskellig undervisning, som deltagerne kunne vælge imellem.
"Møderne var virkelig gode. Vi sad bare og sugede til os og oplevede, hvordan man kan bruge lovsangen. Nogle bruger meget bøn, mens andre for eksempel bruger mange skriftcitater under lovsangen," fortæller Lars Frederiksen.
"Men det bemærkelsesværdige var, at det musikalske faktisk fyldte ganske lidt under lovsangen. Det blev en meget større åndelig end musikalsk oplevelse. Man var ikke optaget af, hvad der foregik på scenen. Det var Gud og mig, det handlede om. Og det er jo også lovsangslederens funktion - at pege væk fra sig selv og hen på Gud."
Ikke kun for unge
De 25 deltagere fra LM var hver især sendt af sted fra deres bagland - fra menigheden eller afdelingen, som de kommer i. Og derudover havde LMU givet fem fribilletter.
"Aldersgennemsnittet blandt os danskere var over 30, så det var ikke en ungdomskonference, vi deltog i. Der var faktisk flere modne voksne end unge på konferencen, hvilket er et udtryk for, at lovsang er for hele familien," siger Lars Frederiksen.
Sangene på konferencen var primært nyere sange, men også i England synger man gamle salmer på nye melodier.
"Indholdsmæssigt havde sangene meget stor tyngde, så der var virkelig noget at komme efter. Vi kan ikke overleve på tynde, letbenede sange. Dem skal der også være plads til, men de må gå hånd i hånd med de mere indholdsrige og slidstærke sange og salmer," siger han.
Evalueringerne retur
Han glæder sig meget over at have været med på turen og har fået vigtig inspiration med hjem.
"Mit umiddelbare indtryk er, at der er en væsentlig side af det at være kristen, som vi ikke har været gode til at give plads til i LM. Det handler om hele elementet med at tilbede Gud. Og uden at kritisere nogen så kan man nok godt sige, at bøn og forkyndelse fylder meget i LM. Det skal det fortsat, men det er også vigtigt at have takke- og tilbedelseselementet med," siger Lars Frederiksen.
Musiksekretæren har netop fået evalueringerne retur fra deltagerne på turen, og de viser en meget stor begejstring.
"En af dem skriver, at turen er lige til et 12-tal med UG og kryds og slange," fortæller Lars Frederiksen med et smil.
Ny webshop med sange
Han har planer om at bruge flere elementer fra Mission Worship herhjemme. Blandt andet er der mange nye sange, som han gerne vil have oversat og have i brug i LM.
Det kommer blandt andet til at ske, når en ny hjemmeside åbner den 1. april.
"Sammen med IM og organisationen bag Fællessang laver vi en nodewebbutik, hvor man kan købe og downloade noder og lydfiler. På den måde håber vi at få voes sangudgivelser op i et højere gear," fortæller Lars Frederiksen.
Og der er også tanker om at lave et forum på nettet for lovsangsledere.
"Flere føler, de står alene i deres tjeneste, men nu er der taget initiativ til at lave et netforum i forbindelse med LM's hjemmeside, hvor musikere og lovsangsledere kan inspirere hinanden og dele tanker og idéer," fortæller han.
Kilde: Tro & Mission
Lagt på nettet d. 28. november 2008 af david






Udgivelse af luthersk sangbog fejres.
9/5/2012 | Dina og Henrik Borch Jacobsen, Missionærer i Cambodja
Skriver nu mens indtrykket er frisk og pulsen er lidt oppe. For det var...
Hjemkundskab på khmer
9/5/2012 | Nicoline Haahr Kristensen, Volontør i Norge dernæst i Cambodja
Ingredienser: 6 khmerkvinder, amokkrydderi, bananblade, fisk og 3...
Det der bare ikke måtte ske, skete…
29/4/2012 | Birgitte Elmkvist Madsen, Missionær i Etiopien
Da jeg for et par dage siden var på vej op på fødeafdelingen mødte jeg en kvinde,...



Modtag nyheder fra LM direkte i din indbakke.


15/6/2012 - 16/6/2012 Landsstyrelsesmøde
24/6/2012 Indvielses- og udsendelsesfest
2/7/2012 - 6/7/2012 Tværkulturel Sommerlejr Jylland-1



Tro & Mission er Luthersk Missions avis, der skriver om LM's arbejde i Danmark og i udlandet.
> Læs mere










