Nyhedsarkiv
Ny struktur i LM's informationsafdeling
På mødet den 19. november vedtog Luthersk Missionsforenings (LM) landsstyrelse en justeret opgavestruktur i informationsafdelingen på LM's sekretariat.
Strukturen lægger for det første op til, at informationsafdelingen fremover skal være mere offensiv og deltage i den offentlige debat og formidling i samarbejde med LM's generalsekretær. For det andet skal afdelingen arbejde for en mere offensiv og åben kommunikation fra LM centralt til LM'erne ude i landet.
Beslutningen medfører en justeret profil på stillingerne i afdelingen. Det betyder blandt andet, at informati-onsmedarbejder Kaja Lauterbach fremover er ansat som informationssekretær. Redaktør, afdelingsleder Carsten Skovgaard-Holm er fremover ansat som kommunikationschef og redaktør.
Om den nye struktur kommer til at slå fuldt igennem, afhænger dog af, om nedlæggelsen af afdelingens volontør-stilling bliver fastholdt - som omtalt i nyheden »Smertefulde nedskæringer«.
Lagt på nettet d. 23. november 2005 af kaja






Udgivelse af luthersk sangbog fejres.
9/5/2012 | Dina og Henrik Borch Jacobsen, Missionærer i Cambodja
Skriver nu mens indtrykket er frisk og pulsen er lidt oppe. For det var...
Hjemkundskab på khmer
9/5/2012 | Nicoline Haahr Kristensen, Volontør i Norge dernæst i Cambodja
Ingredienser: 6 khmerkvinder, amokkrydderi, bananblade, fisk og 3...
Det der bare ikke måtte ske, skete…
29/4/2012 | Birgitte Elmkvist Madsen, Missionær i Etiopien
Da jeg for et par dage siden var på vej op på fødeafdelingen mødte jeg en kvinde,...



Modtag nyheder fra LM direkte i din indbakke.


15/6/2012 - 16/6/2012 Landsstyrelsesmøde
24/6/2012 Indvielses- og udsendelsesfest
2/7/2012 - 6/7/2012 Tværkulturel Sommerlejr Jylland-1



Tro & Mission er Luthersk Missions avis, der skriver om LM's arbejde i Danmark og i udlandet.
> Læs mere










