Kurser for nydanskere

Luthersk Mission tilbyder forskellige kurser og kursusmaterialer målrettet nydanskere, som det fremgår af venstremenuen og af præsentationen nedenfor.

Målrettet personer med muslimsk baggrund

”Kristendommens søjler” er et materiale som henvender sig til muslimer, og som de kan læse på egen hånd. Men det kan i høj grad også bruges i en studiegruppe eller som et led i en dåbsundervisning. Gennem læsningen vil man få et grundlæggende kendskab til hovedindholdet i kristendommen.

”Kristendomskursus for muslimer” er et materiale, beregnet til at være en hjælp til at undervise i og forkynde evangeliet gennem mundtlig kommunikation overfor muslimer.  Det er ikke tanken, at du skal give din muslimske ven materialet i hånden. Det er ingen genvej til at komme let omkring den til tider vanskelige proces at etablere et tillidsfuldt forhold og undervise i Ordet på en basis, fra hjerte til hjerte. 

Almen kristendomsundervisning

Udover de materialer som er målrettet personer med en muslimsk baggrund, findes også følgende mere almene kristendomskurser:

”Intro” er et grundlæggende kristendomskursus med udgangspunkt i Den apostolske Trosbekendelse.

”Katekismus updated” er et materiale der består af letforståelige, igangsættende oplæg rettet mod unge eller voksne, som ikke har store forkundskaber. Man kan kalde materialet: kristendom for begyndere.